Çocuklara cinsellikle ilgili bilgilendirme ne zaman yapılmalıdır? Belli bir yaş sınırı var mıdır?

Çocuklara verilen cinsel bilgi, çocuğun gelişim düzeyine uygun olmalıdır. Bu bilgilendirme özellikle erken gelişim yıllarında çocuğun anlayabileceği düzeyde basit anlatılmalı ve anlatımda doğru bilgiler yer almadır.

Cinsel eğitimin ilk adımı aile ortamında atılır. Çocuk anne-babanın çift ilişkisini, birbirlerine karşı olan tutumunu aile ortamında yaşayıp, deneyimleyerek öğrenmektedir.

Okul öncesi dönemde verilen cinsel eğitim, daha çok olumlu anne-baba ilişkilerini içermelidir.3-4 yaşlarında çocuklar kız ya da erkek olduğuyla ilgili farkındalık kazanırlar. Bu yaşlarda çocukların cinsel konulara merakı olabilir ve ebeveynlere sorular sormaya başlayabilirler. Örneğin 4 yaşında bir çocuk ‘Ben nereden geldim? Ben nasıl oldum?’ gibi sorular sorabilir. Bu sorular ‘Sen annenin karnındaki özel bir yerdeydin, orada büyüdün, orada oldukça güvendeydin’ şeklinde cevaplanabilir. Bunu yanında nasıl olduğuna yönelik sorular ise ‘Babanın tohumu ve annenin yumurtası annenin karnında bileşince bebek olur. Sen de annenin karnında oldun, yani çok özelsin’ denebilir.

Çocuklar 7-8 yaşlarından sonra cinselliğin karmaşık yapısını anlayabilirler ancak bu konu hakkındaki fizyolojik ve anatomik bilgileri ancak ergenlik döneminde algılayabilirler. İlkokul çağında, okula başlamayla birlikte cinsel merak ve sorularda bir azalma gözlenir ancak cinsel ilgi ve duygular hala devam etmektedir. Bu dönemde çocuk cinsellikle ilgili deneyler yapabilir. Bunlar insanların ya da hayvanların cinsel davranışlarını gözlemlemek, kendilerinden yaşça büyük çocukların ve yetişkinlerin cinsellikle ilgili konuşmalarını dinlemek ya da akranlarıyla cinsel oyunlar oynamak gibi deneylerdir. Bu oyunlarda çocuğa kızılmamalı, korkutucu tepkiler verilmemelidir. Çocuğa başkalarının vücudunu merak etmenin doğal olduğu ancak cinsel bölgelerin özel olduğu, anne-baba ve doktor dışındaki kişilerin buraya bakmasının ve dokunmasının uygun olmadığı söylenmelidir.

Ergenlik dönemini başlangıcı her çocuk için değişkendir, belirli bir yaş sınırı olmasa da bu konu hakkındaki fizyolojik ve anatomik bilgileri ortalama 12-13 yaşında itibaren verilmesi uygundur. Ergenlik döneminde ise ergenliğin getirdiği değişikliklerle ilgili başa çıkma yöntemleri konuşulmalıdır. Bu dönemde kızlar için adet görme önemli bir gelişmedir. Bu konu hakkında gencin bilgilendirilmesi gerekir. Gebelik, çocuk doğumu, cinsel ilişkinin riskleri örneğin bulaşıcı hastalıklar, doğum kontrol yöntemleri, cinsel istismar gibi konular da ergenlik döneminde gençlere anlatılmadır.

 

*Çocuklara cinsellikle ilgili bilgi verirken nelere dikkat edilmelidir?*içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz. 

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı