Çocuklara cinsellikle ilgili bilgi verirken nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklara cinsellikle ilgili bilgi verirken gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Hangi dönemde hangi davranışın ortaya çıkabileceğini bilmek ilk adımdır. Cinsel eğitim ne çok geç ne de çok erken olmalıdır. Çocuğun gelişimine uygun olmayan bilgi çocuğun zihninde karışıklığa yol açabilir.

Özellikle 3-4 yaşından itibaren cinsel konulara merak artmaktadır, çocuğun bu merakını gidermek amacıyla sorduğu sorulara cevap vermek reddedilmemelidir. Çocuk sorduğu sorular yüzünden ayıplanmamalıdır. Gerekli olan bilgiler çocuğa, kısa, basit ve doğru ifadelerle, çocuğun gelişim düzeyine uygun bir biçimde verilmelidir.

Çocukluk ya da ergenlik döneminde merakı yeterince giderilememiş ya da sorduğu sorular karşısında olumsuz bilgilerle, korkutucu ve ya cezalandırıcı tutumlarla karşılaşmış kişiler, cinselliğin iyi bir şey olmadığını, ilgilenilmesi ve konuşulmasının yanlış olduğunu düşünebilir. Bu düşünce kişinin ilerideki aile hayatı ve cinsel deneyimlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

‘Benim çocuğum cinsellikle ilgili hiç soru sormuyor?’ diyen ebeveynler de olabilir. Her çocuk cinselliği merak eder. Bu konuda soru sormayan çocuklar, daha önce sordukları başka sorular için olumlu tepkiler alamamış olabilir, soruları yanıtsız kalmış olabilir ve bu durumdan dolayı kendilerini bu soruları sormak için rahat hissetmeyebilirler. Bu çocuklar sorularının cevaplarını arkadaş ortamında ya da bazen riskli olabilen internet ortamında arayabilirler. Bu gibi durumlarda günlük yaşamdaki olayları örneğin bir filmi, fırsata çevirip konuşmayı başlatmak faydalı olabilir. Ebeveynin rahatlatıcı tavrı ile çocuğu da rahatlatacaktır ve bu şekilde doğru ve güvenilir bilgiye ulaşacaktır.

Bazı sorular karşısında kendinizi hazırlıksız hissedebilirsiniz. Bu tip durumlarda ebeveynler bazen ‘Sen daha küçüksün, böyle şeyler konuşulmaz’ gibi cevaplar verebilir ya da cevaptan kaçınmak için çocuğun sorduğu soruyu duymazdan gelebilirler. Bu tutumların yerine biraz düşünmek için fırsat isteyebilirsiniz, aklınızdaki en basit ve doğru yanıtı verip daha sonra açıklayıcı bir şekilde soruyu yanıtlayabilirsiniz.

Her çocuğun cinselliği merak eder ve bu doğal bir süreçtir ancak çocuğunuz uyarılara rağmen banyo vb. alanlarda ısrarla diğer kişileri izlemeyi sürdürüyorsa, sürekli olarak başka çocukları cinsel oyunlar oynamaya zorluyorsa, bu gibi durumlar için bir uzmandan destek alınmalıdır.

*Çiftler açısından cinsel yaşamın önemi nedir?*içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz.

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı