Cinsel isteksizlik neden oluşur, hayat boyu sürer mi, çözümü için neler yapılıyor?

Dünyanın farklı bölgeleri ülkeleri ve kültürlerinde yapılan araştırmalar cinsel sorunların genel olarak sık rastlandığını ortaya koymaktadır. Yapılan çok sayıda çalışmanın değerlendirilmesinde yaklaşık olarak her üç kişiden birinin cinsel yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ortaya koymaktadır.

Cinsel İlgi ve İstek Azlığı; cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmaması durumu olarak tanımlanır. Kadınlarda en sık rastlanan cinsel sorundur. Erkekte ereksiyon (sertleşme) sorununa yol açar. Bazen durumsaldır (partnere ilişkin), bazen de genelde sorun vardır. Kronik stres, depresyon veya anksiyete sonucu ortaya çıkabilir.

Cinsel isteğin yeterli olmasını sağlayan faktörleri; biyolojik etkenler, benlik saygısı, kişinin cinselliği algılayış biçimi, kişinin geçmiş deneyimleri, eşle ilişkinin niteliği şeklinde sıralayabiliriz.

Cinsel ilgi ve isteksizlik sorunları ergenlik döneminden itibaren gelişimsel herhangi bir dönemde başlayabilmektedir. Ayrıca kişinin veya çiftin yaşam içinde yaşadığı zorluklar, eş ile yaşanan sorunlar, yas süreci, ruhsal sorunlar, tıbbi ya da bedensel sorunlar gibi nedenlere bağlı olarak da görülebilmektedir. Cinsel ilgi ve isteksizlik sorunu genel bir problem olabileceği gibi belli bir duruma ya da kişiye özgü olarak da ortaya çıkıyor olabilir.

Cinsel isteğin bir normalinin olmadığı bilinmelidir. Önemli olan çiftin cinselliği isteme sıklığının uyumudur. Cinsel ilgi ve istek azlığında kadının yaşı önemli bir faktördür. Kadının yaşı ilerledikçe cinsel istek ve ilişki sıklığında azalmaya rastlanabilir. Bu durum doğal bir durum olarak değerlendirilmelidir.

Erkeklerde cinsel ilgi ve isteğin azalmış olması uyarılma ve boşalma zorluklarına neden olabilir. Erkeklerde bu tür yakınma ile yapılan başvurulara oldukça nadir rastlanmaktadır. Bu durumun önemli nedeni cinsel ilgi ve istek azalmasının sıklıkla sertleşme kaybına (uyarılma bozukluğuna) neden olması ve erkeklerin daha çok sertleşme kaybı yakınması ile başvurmalarıdır. Cinsel ilgi ve istek sorunlarının erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha azdır.

Herhangi bir cinsel işlev bozukluğu fark edilmesi durumunda ise yapılması gereken en doğru olan şey bu konuda çalışan uzmana başvurmadır.

*Cinsel sorunlar en çok kadınlarda mı erkekler de mi görülmektedir?*içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz.

Paylaş:
Gaziantep Belediyesi
Gaziantep Valiliği
İstanbul Valiliği
Pendik Kaymakamlığı
Üsküdar Kaymakamlığı
Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı
Eyüp Kaymakamlığı