npistanbul.com
JCI
ISO 9001:2008
Dalgalanan Türk Bayrağı

NPAMATEM Alışveriş Bağımlılığı ve Tedavisi

Alışveriş bağımlılığı günümüzde sık karşılaşılan bir tür davranış biçimidir. İnsanlar kendilerini iyi hissetmek için alış veriş yapmak istemektedirler ancak bağımlılıkta durum farklıdır. Bu bir davranış biçimidir. Aldıktan sonra bir keyif ve rahatlama hissi yaşar, ancak bir süre sonra pişmanlık ve suçluluk duygularını yaşamaya başlar. Alışveriş bağımlılığı, tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlık olmasının yanı sıra aslında ciddi bir bağımlılık türüdür. Bu psikolojik hastalık; kişinin alışveriş yaparak rahatlaması, mutlu, güçlü ve kendini diğer insanlardan daha üstün hissetmesi gibi belirtiler gösterir.

Onyomani olarak isimlendirilen alışveriş bağımlılığında; takıntılı, dürtüsel bir davranış örüntüsü söz konusudur. Genellikle ihtiyaç dışı ve kontrolsüz bir şekilde aşırı alışveriş yapma arzusu, para harcama, aşırı para harcama ile ilgili yoğun bir zihinsel meşguliyet şeklinde kendini gösterir. Kişi genellikle kızgın, kaygılı ya da üzgün hissettiğinde alışveriş yapma ihtiyacı duyar, alışveriş esnasında keyif, zevk, coşku hissederken, uzun vadede suçluluk, sıkıntı ve utanç hisleri belirmeye başlar. Bir süre sonra harcanan para miktarı ve yapılan alışveriş kişinin hayatında problem yaratmasıyla durum hastalıklı bir kısır döngü halini alır.

Bazı alışveriş kolikler ise alışveriş paketlerini gördükçe rahatlar. Bağımlı çoğunlukla rastgele alışveriş yapar. Alışveriş sırasında kendini güçlü, yeterli, rahatlamış hissetse de sonrasında yoğun suçluluk duyguları görülür.Aslında tüm bağımlılıkların ortak bir paydası vardır. Bağımlı kişiler maddeleri, duygusal boşluklarını doldurma biçimi ve yüzleşmekte zorluk çektikleri yanlarından gizlenecek bir perde gibi kullanırlar. Alışveriş bağımlılığında da, kişi satın alma davranışıyla bu duyguları yaratır. Bağımlılığın temel ilkeleri, alışveriş bağımlılığı tedavisi için de geçerlidir. Olayın farkında olmak, karar vermek, eyleme geçmek gerekir. Alışveriş bağımlılığından kurtulmak için psikolojik destek, bireysel ve gurup tedavi, aile ve arkadaş desteği oldukça önemlidir.

 

Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Gül ERYILMAZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Işıl GÖĞCEGÖZ
Psikiyatri Uzmanı
Doç.Dr. Onur NOYAN
Psikiyatri Uzmanı
Yrd.Doç.Dr. Ebru Damla BOSTANCI
Psikiyatri Uzmanı
Yrd.Doç.Dr. Alptekin ÇETİN
Psikiyatri Uzmanı
Uzm. Dr. Fagan ZAKİROV
Psikiyatri Uzmanı
Klinik Psikolog Simge ALEVSAÇANLAR
Psikolog
Klinik Psikolog Aslı BAŞABAK
Psikolog
Klinik Psikolog Saadet Merih ÇENGEL
Psikolog
Klinik Psikolog Gürler GÜZ
Psikolog
Klinik Psikolog Duygu KILIÇ
Psikolog
Klinik Psikolog Ahmet YILMAZ
Psikolog

Randevu Al

  Uzman Videolarımız